• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.

18.03.2024, 06:20
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.

12.12.2023, 10:44
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

W ramach nowego projektu na farmie wiatrowej Aberdeen Bay Offshore Wind Farm, zostanie przetestowana innowacyjna technologia w celu dokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Przełomowa technologia sztucznej inteligencji, opracowana przez norweską firmę Spoora, będzie kluczowym narzędziem w śledzeniu trójwymiarowych tras lotu ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie łopat turbin.

22.09.2023, 12:27
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.

09.07.2023, 10:13
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.

10.04.2023, 11:04

OCEaN apeluje o holistyczne podejście do rozwoju offshore wind

Rząd brytyjski tak jak pozostałe kraje europejskiej wyznaczył sobie ambitne cele dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych, co jest niezbędne do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak przestarzałe, oderwane od rzeczywistości podejście do rozwoju morskiego przyczynia się do rosnącej presji i złego stanu mórz – wskazują członkowie branżowego stowarzyszenia Offshore Coalition for Energy and Nature – OCEaN.

03.11.2022, 14:12
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.

24.09.2022, 11:53
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

Wpływ morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie, wraz z innymi działaniami człowieka, wciąż nie jest dobrze znany. Tej sprawie przyjrzą się brytyjscy naukowcy w ramach programu badawczego Ecological Consequences of Offshore Wind (ECOWind).

22.05.2022, 15:50
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.

28.04.2021, 14:21
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam

23.12.2020, 12:15
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.